PHP tečaj: Branje in pisanje datotek

Pri programiranju moramo relativno pogosto prebrati podatke iz kakšne datoteke, ali pa podatke zapisati v datoteko za kasnejšo rabo. Poglejmo si, kako to storimo v jeziku PHP.



Branje s funkcijama file() ter file_get_contents()

Obe omenjeni funkciji sprejmeta en argument — pot do datoteke.

Ta pot je lahko lokalna1 ali pa gre za spletni naslov.2

  • Funkcija file() prebere datoteko ter vrne eno-dimenzionalno polje. V tem polju vsaka vrstica izvorne datoteke predstavlja en element polja.

    Opozoriti moramo na to, da elementi v polju (torej posamezne vrstice izvorne datoteke) še vedno vsebujejo znake za prehod v novo vrstico. Te znake lahko odstranimo s funkcijo trim() (ki "očisti" znake z začetka in konca podanega niza) ali rtrim() (ki "očisti" znake samo s konca podanega niza).
  • Funkcija file_get_contents() prebere datoteko ter vrne niz, v katerem je vsebovana celotna vsebina datoteke. Tudi v tem nizu so seveda vsebovani znaki za prehod v novo vrstico, če so obstajali v izvorni datoteki.

Primer kode, ki prebere besedilno datoteko v spremenljivko:

$besedilo = file_get_contents("../../mapa/datoteka.txt");



Pisanje v datoteke s funkcijo file_put_contents()

Funkcija za pisanje v datoteke file_put_contents() zahteva vsaj dva argumenta in sicer pot do datoteke ter besedilo oz. podatke, ki jih želimo zapisati vanjo.

Privzeto se ob klicu funkcije morebitna obstoječa vsebina v datoteki prepiše. Če želimo besedilo oz. podatke dopisati na konec obstoječe datoteke, pa moramo kot tretji argument funkcije podati še konstanto FILE_APPEND.

Primer kode, ki ustvari novo datoteko z besedilno vsebino:

file_put_contents("../nova_datoteka.txt", "Vsebina...");


V tem poglavju smo se spoznali z branjem ter pisanjem (ustvarjanjem) datotek, kar pogosto uporabljamo, kadar želimo določene podatke shraniti za kasnejšo uporabo.

Vendar pa obstaja še mnogo bolj pogost in priljubljen način shranjevanja podatkov za kasnejšo uporabo. Ta način nam omogoča tudi bliskovito hitro iskanje po shranjenih podatkih ter še številne druge uporabne operacije.

Res je — govorimo o podatkovnih bazah.
Z njimi se boste spoznali v naslednjem poglavju...



Naslednje poglavje
Osnove MySQL

Prejšnje poglavje
V PHP vgrajene spremenljivke