PHP tečaj: Uvod v PHP

Najprej prijazno pozdravljeni na začetku tečaja, tekom katerega se boste naučili programirati v programskem jeziku PHP.

Omeniti velja, da ta tečaj ne zahteva popolnoma nobenega predznanja programiranja. Začeli bomo namreč povsem na začetku. Najprej se torej vprašajmo, kaj sploh je PHP.



Kaj je PHP?

PHP je programski jezik, s katerim je izdelanih 79% vseh spletnih strani na svetu.

Na jeziku PHP so zasnovane številne izredno popularne spletne strani: Facebook, phpBB forumi, vse WordPress strani, Wikipedia in tako naprej.

Obenem je PHP kot programski jezik izredno primeren za začetnike, ki se programiranja šele učijo. Zato smo si za naš brezplačni tečaj izbrali prav ta jezik.



Kako sploh programiramo v PHP?

Vsak PHP program je v resnici povsem navadna besedilna datoteka, samo da namesto končnice .txt uporablja končnico .php. Nič strašnega, torej.

Vsebina takšne besedilne datoteke pa je PHP programska koda, ki jo napišemo sami.



Datoteke .php

V PHP datotekah (torej tekstovnih datotekah s končnico .php) se poleg PHP programske kode lahko nahaja tudi HTML koda. HTML koda določa izgled spletne strani, ki jo bo videl uporabnik. Brez skrbi, osnove HTML bomo pokrili v naslednjem poglavju.

PHP in HTML kodo lahko pišemo s poljubnim urejevalnikom besedil, npr. z Beležnico (ang. Notepad). Za potrebe našega tečaja vam priporočamo, da za pisanje kode uporabljate odličen in povsem brezplačen program Sublime Text, ki vam bo z barvanjem posameznih delov kode zelo olajšal delo.

Posamezen PHP program (ki mu rečemo tudi "PHP skripta") poženemo ponavadi tako, da z brskalnikom obiščemo ustrezen URL naslov.

Primer: Če z brskalnikom obiščemo spletni naslov http://www.primer.si/program-ena.php, bomo s tem na strežniku pognali PHP program v datoteki program-ena.php.

Poseben primer: Če ob obisku spletne strani ne navedemo nobenega imena datoteke, se nam samodejne "postreže" datoteka index.php. Torej, če obiščemo spletni naslov http://www.primer.si/, se z našim obiskom samodejno na strežniku požene PHP program v privzeti datoteki index.php.



Izvajanje PHP skript

Omenili smo, da PHP program oziroma PHP skripto poženemo tako, da na strežniku obiščemo ustrezen URL naslov. PHP koda se namreč običajno izvaja na spletnem strežniku, kjer je nameščen PHP interpreter (slo. tolmač).

PHP interpreter je program, ki naredi sledeče:

  1. Odpre besedilno datoteko s PHP kodo (primer: index.php).
  2. Izvede PHP programsko kodo, ki je zapisana v tej datoteki.
  3. Rezultat programa v obliki HTML kode pošlje obiskovalcu spletne strani.
Ker bomo v sklopu tega tečaja sami napisali kar nekaj PHP skript, bo najbolje, da kar na lastnem računalniku inštalirate spletni strežnik s PHP interpreterjem.

Na ta način boste lahko na lastnem računalniku poganjali PHP skripte. Predlagamo, da inštalirate programski paket, ki vsebuje spletni strežnik Apache + PHP interpreter + MySQL strežnik za podatkovne baze + phpMyAdmin urejevalnik podatkovnih baz.

Paketi so že vnaprej pripravljeni za posamezne operacijske sisteme:


Po prenosu ustreznega paketa zaženite namestitveni postopek.

V sklopu namestitve uporabite vse privzete možnosti. Z drugimi besedami, enostavno klikajte gumb "Naprej" oziroma "Next" ter počakajte, da se namestitev izvede:

Postopek namestitve - Windows


Po zaključeni namestitvi boste imeli možnost, da zaženete nadzorno ploščo oziroma "XAMPP Control Panel". Nadzorna plošča izgleda takole:

XAMPP nadzorna plošča - Windows


S tipko "Start" najprej zaženite modul Apache, potem pa še modul MySQL. Končni cilj je takšen:

XAMPP uspešno teče - Windows


Na tej točki ste vaš lokalen spletni strežnik uspešno zagnali. Zdaj z brskalnikom obiščite sledeči spletni naslov:

http://localhost/

Se vam je v brskalniku prikazala spletna stran z napisom "Welcome to XAMPP"?

To pomeni, da ste uspešno vzpostavili celoten sistem za poganjanje PHP programov na vašem računalniku. Super začetek!



Kako pa zdaj poženemo lasten PHP program?

Z obiskom naslova http://localhost/ vaš lokalni strežnik "postreže" s PHP datoteko index.php, ki se nahaja v privzeti mapi na vašem računalniku.

Privzeta mapa za PHP datoteke na vašem računalniku je najbrž sledeča:

  • Windows:   C:/xampp/htdocs/
  • macOS:   /Applications/XAMPP/xamppfiles/htdocs/
  • Linux:   /var/www/

Ko boste na svojem računalniku odprli to mapo, boste v njej zagledali datoteko index.php ter še nekaj drugih datotek (npr. favicon.ico) in nekaj drugih map (npr. dashboard/).

S tem je napočil čas, da napišete svojo prvo PHP kodo!

To bomo naredili v treh zelo enostavnih korakih.

Korak 1: Z urejevalnikom besedila (priporočamo brezplačni Sublime Text) odprite datoteko index.php ter v njej pobrišite vso obstoječo vsebino. Kar brez skrbi, mirno pobrišite vseh cirka 10 vrstic.

Korak 2: V to isto datoteko napišite novo vsebino, ki naj povsem enostavno izgleda takole (lahko kar prekopirate naslednjo vrstico):

Pozdravljeni v letu <?php echo date("Y"); ?>.

Korak 3: Datoteko index.php shranite.

Ste pripravljeni na veliki trenutek? Z brskalnikom spet odprite sledeči spletni naslov:

http://localhost/

Ste zagledali napis, ki vas pozdravlja v letošnjem letu 2024?

Čestitamo! Vaša prva PHP programska koda pravilno deluje.

Zdaj pa kar pogumno nadaljujte z naslednjim poglavjem tečaja... Srečno!



Naslednje poglavje
Osnove HTML